Konkurs Wiedzy o Ukrainie

Konkursy

12 grudnia 2022 r. odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy „UKRAINA ZNANA I NIEZNANA”. Uczestniczyło w nim 23 chętnych Polaków i Ukraińców – uczniów z klas Technikum i Branżowej Szkoły I stopnia, zainteresowanych kulturą ukraińską oraz chcących sprawdzić swoją wiedzę kulturoznawczą o swoim kraju oraz kraju naszego sąsiada. Byli to uczniowie z klasy: ITE, ITOT, I b TLOG , ITPS, II TE /TŻ, III TM, oraz IB ID, IE, I F.

Celem konkursu było:

• popularyzowanie wśród uczniów wiedzy o Ukrainie,
  • rozbudzanie w nich zainteresowań kulturą ukraińską, a także integracja młodzieży polsko – ukraińskiej oraz zachęcanie jej do rozwijania umiejętności indywidualnego i wspólnego poszukiwania informacji.

Konkurs miał formę pisemną. Uczniowie pracowali w 2-3 osobowych polsko- ukraińskich zespołach rozwiązując zadania konkursowe. Zadaniem konkursowym było wypełnienie testu wielokrotnego wyboru składającego się z 50 pytań i 3 zadań otwartych dotyczących takich zagadnień jak:

1. Geografia Ukrainy: położenie, powierzchnia, ludność, ilość stref czasowych, sąsiedzi, największe i najsłynniejsze miasta, rzeki, jeziora, półwyspy, pasma górskie, szczyty.

2. Historia Ukrainy.

3. Znani Ukraińcy i ich osiągnięcia.

4. Znane miejsca i zabytki.

5. Symbole Ukrainy: kolory flagi, godło, pamiątki ukraińskie, instrumenty ludowe.

6. Religia, terminy ważnych świąt.

7. Popularne potrawy ukraińskie.

8. Język urzędowy: przynależność do rodziny językowej, nazwa alfabetu, ilość liter.

Zwycięzcami konkursu zostali:

Oleksandra Ilchenko, Kacper Jessa I miejsce

Daria Dolid, Mikołaj Gapiński II miejsce

Wiktoria Gaudyn, Vladyslav Kulichenko III miejsce

Adam Kędzierski, Yrii Ilchenko IV miejsce

Wiktoria Zaguła, Iryna Hrytsak, Ihor Fedoruk V miejsce

Serdecznie gratulujemy! Organizator konkursu: Hanna Mikołajewska

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z konkursu: