Najważniejsza jest pamięć…

Aktualności Wydarzenia

W ramach niemieckiej, masowej akcji eksterminacji pod nazwą Intelligenzaktion („Inteligencja”) 7 listopada 1939 r. na Wzgórzach Morzewskich zostało rozstrzelanych 41 Polaków na podstawie wyroku policyjnego sądu doraźnego. Byli to więźniowie przetrzymywani w więzieniu w Chodzieży, zebrani tam z całego powiatu chodzieskiego. Zachowała się imienna lista rozstrzelanych w dokumentach chodzieskiego gestapo zawierająca 41 nazwisk. Osoby zabite zostały pochowane we wcześniej wykopanym dole. Świadkiem egzekucji z 7.11.1939 r. był rolnik z Morzewa Antoni Zabel, który wśród rozstrzelanych rozpoznał swojego szwagra Władysława Kaję – kierownika szkoły w Budzyniu.

W maju 1944 r. robotnicy żydowscy pod nadzorem i zleceniem gestapo z oddziału specjalnego Wetterkommando wykopali ciała i spalili na miejscu w celu zatarcia śladów zbrodni.

Rocznica zbrodni to czas, kiedy społeczność lokalna, rodziny ofiar i wszyscy ci, którzy pragną upamiętnić to wydarzenie, gromadzą się, aby wspólnie oddać hołd tym, którzy stracili życie i podkreślić konieczność zapobiegania przemocy i niesprawiedliwości w przyszłości. Tradycyjnie naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy. W tym roku wśród uczestników spotkania był wnuk zamordowanego Stefana Nowaka z Budzynia – Pan Przemysław Nowak, nauczyciel naszej szkoły. Pan Nowak przyjechał wraz z klasą 2TOT, której jest wychowawcą.

Poniżej kilka zdjęć z uroczystości: