Czterech elektryków ze stypendium Enea

Konkursy

Kolejni laureaci konkursu firmy Enea “Moc na start” otrzymają stypendium na zakup pomocy naukowych. Po raz czwarty z rzędu uczniowie Szkoły Hipolita nie mieli sobie równych, zdobywając dwie nagrody w ścisłym finale!

Po raz czwarty z rzędu uczniowie Zespołu Szkół im. H. Cegielskiego w Chodzieży triumfowali w konkursie zorganizowanym przez spółkę Enea, która objęła patronat nad klasami technikum elektrycznego. Tym razem po stypendia sięgnęły dwie drużyny. Bartosz Gałązka i Jonasz Kita opisali potencjał wykorzystania robotów w elektroenergetyce, skupiając się na specyfice stacji GPZ Leszno Gronowo, będącej jednym z newralgicznych odcinków linii energetycznej wysokiego napięcia w południowej Wielkopolsce. Uczniowie wykazali się wiedzą pozyskaną nie tylko na lekcjach zawodowych, ale też musieli zgłębić tematykę innego kierunku – technika energetyka. W tym miejscu warto wspomnieć, że dla Jonasza Kity jest to drugi triumf w tym konkursie, bowiem zwyciężył już przed dwoma laty startując samodzielnie.

Drugi zespół stanowili Szymon Geisler i Marcin Załachowski, którzy skupili się na zaprojektowaniu magazynu energii we wsi Raczyn (gmina Szamocin, powiat chodzieski). Laureaci wykonali niezbędne obliczenia, które okażą się przydatne przy budowie takiego magazynu. Oszacowali ewentualne koszty oraz dodatkowo skalkulowali parametry podobnego magazynu dla stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Pomysł z zaprojektowaniem magazynu energii jest wynikiem przerw w dostawach prądu w mojej wsi. Po burzach albo wichurach dość często borykamy się z brakiem zasilania nawet przez dwa dni. Jest to niezwykle uciążliwe zwłaszcza dla czterech gospodarstw, bowiem jest problem z zasilaniem maszyn do obrządku zwierząt, np. dojarek albo mieszadeł

Wszyscy laureaci ze Szkoły Hipolita są uczniami klasy IV Technikum elektrycznego po szkole podstawowej. Ich sukces jest tym większy, bowiem dwie prace z Chodzieży znalazły się w ścisłym finale, w którym nagrodzono pięć dwuosobowych drużyn. Kolejne dwie nagrody trafiły do uczniów Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. Maksymiliana Tytusa Hubera w Szczecinie, natomiast jedna do Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK “Jędrusie” w Połańcu (woj. świętokrzyskie).

Cieszymy się, że laureaci tak profesjonalnie podeszli do zaproponowanych przez nas tematów. Należy podkreślić, że nadesłane prace prezentowały wysoki poziom merytoryczny,  były innowacyjne i oryginalne

Laureaci konkursu “Moc na start” z Zespołu Szkół im. H. Cegielskiego w Chodzieży. Od lewej: Bartosz Gałązka, Marcin Załachowski, Szymon Geisler i Jonasz Kita.

W. Bocheński