Na tropie Chodzieskich Karzełków Płomienistych

Aktualności Wycieczki

WYCIECZKA SZLAKIEM CHODZIESKICH KARZEŁKÓW PŁOMIENISTYCH

25 października 2024 r. uczennice i uczniowie klasy I c wraz z wychowawczynią Hanną Mikołajewską oraz opiekunami – Anetą Niedźwiecką i Mariuszem Laskowskim, uczestniczyli w interesującej wycieczce.

W blasku jesiennego słońca, wyruszyli oni na spacer wyjątkowym szlakiem turystycznym Chodzieskich Karzełków Płomienistych. Szlak ten tworzy jedenaście  figurek w postaci odlewu

z brązu rozmieszczonych w ważnych turystycznie miejscach miasta. Każdy z karzełków nawiązuje do kontekstu miejsca usytuowania lub posiada charakterystyczny atrybut, który łączy go z Chodzieżą. Jest więc żeglarz, rowerzysta, turysta, herbowy, strażak, narciarz, saksofonista-jazzman, tkacz i powstaniec. Jest też figurka z porcelanową filiżanką oraz karzełek z krukiem przy Jeziorze Strzeleckim. Są one wzorowane na legendzie, która została opisana w książce „Opowieści  i legendy chodzieskie”

Uczestnicy wycieczki pozwolili, aby te magiczne postacie, oprowadziły  ich po zakątkach Chodzieży, odkrywając przed nimi historię i tradycje miasta.

Spacerując od jednej figurki do drugiej mogli oni nie tylko podziwiać ich urok i kunszt wykonania, a także poznać Chodzież, albowiem figury poprzez swoją nazwę i atrybuty, nawiązują do ważnych  symboli miasta. Przypominają też, o tym co ważne i co warto zachować przed zapomnieniem.

Poszukiwanie karzełków stanowiło atrakcję dla uczniów klasy- spoza Chodzieży, jak i uczniów- jej mieszkańców oraz doskonałą okazję do  integracji zespołu kasowego.

Szlak Chodzieskich Karzełków Płomienistych jest też inspiracją do zgłębienia i szerszego poznania historii miasta.

Hanna Mikołajewska