1 grudnia – światowy dzień walki z AIDS

Dzień ten obchodzony jest z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. Jest jedną z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego prowadzonych przez tę organizację. Co roku Światowy Dzień AIDS obchodzony jest 1 grudnia.

W tym roku nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w obchody Światowego Dnia Walki z AIDS. Podczas spotkania, w którym uczestniczyli uczniowie z klas: II TŻ, III TEL i II TLOG  młodzieżowi liderzy zdrowia: Natalia Jankowska,   Weronika Michalak, Wanessa Marciniak i Maciej Nawrocki zwrócili uwagę na podstawowe fakty dotyczące HIV/AIDS, wyjaśnili w jaki sposób dochodzi do zakażenia, przedstawili objawy choroby. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Ilona Lehmann – przedstawicielka Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chodzieży, która przedstawiła statystyki dotyczące zakażenia wirusem HIV w Polsce i w naszym województwie, zwróciła również uwagę młodzieży na ryzykowne zachowania, które mogą doprowadzić do zakażenia wirusem. Uczniowie obejrzeli ciekawy film, który wzbudził w nich refleksję, aby badać się i nie bać się wykonywać test w kierunku zakażenia wirusem HIV. Na spotkaniu poruszony został również problem tolerancji wobec osób zarażonych HIV i chorych na AIDS.

W piątek 1 grudnia uczennice z klasy II C i III TŻ przypinały nauczycielom i uczniom czerwoną kokardkę – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi. Uczniowie otrzymywali materiały edukacyjno–profilaktyczne związane z tym tematem.

Beata Felcyn

Prezentujemy zdjęcia z tego wydarzenia: