Na straży czystej Ziemi – Sprzątanie Świata 2024

Aktualności Wydarzenia

Sprzątanie Świata 2024 – „Na straży czystej Ziemi”

4 października 2024 r. uczniowie Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży po raz kolejny wzięli udział już w 31 ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”. Tegoroczne hasło akcji brzmi: „Na straży czystej Ziemi”.

Celem tego corocznego przedsięwzięcia było nie tylko posprzątanie najbliższej okolicy jeziora Siekiera w Szamocinie , ale także rozbudzenie świadomości ekologicznej wśród młodych ludzi oraz zachęcenie ich do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska każdego dnia.

W trakcie zajęć z chemii, biologii i lekcji wychowawczej, w klasach IV TEL i II TLS nauczycielki panie Weronika Winiecka,  Agnieszka Szulc oraz  Lidia Francuzik  przeprowadziły pogadanki tematyczne dotyczące głównych celów akcji oraz zasad bezpiecznego sprzątania. Zrealizowano również warsztaty plastyczne w klasach II TLS i II F związane z tą problematyką. Podkreślano, że rozwiązanie problemu zanieczyszczenia środowiska nie polega jedynie na jednorazowych akcjach sprzątania, ale przede wszystkim na zmianie codziennych nawyków – unikanie tworzenia odpadów, ich segregacja i recykling to kluczowe elementy odpowiedzialnego podejścia do ochrony zasobów naturalnych. Uczniowie, wyposażeni w worki na śmieci i jednorazowe rękawiczki, pełni zapału ruszyli do wyznaczonych terenów. Dzięki sprzyjającej pogodzie akcja przebiegała sprawnie. Uczniowie zebrali przede wszystkim papier, plastikowe butelki i aluminiowe puszki, które następnie zostały złożone w wyznaczonych miejscach. Na koniec akcji odbyło się wspólne ognisko. Chętni mogli usmażyć kiełbasę lub skosztować wyrobów z grilla. Akcja zakończyła się sukcesem, a jej efekty nie ograniczyły się tylko do oczyszczenia okolicy. Udział w niej przyczynił się do wzrostu świadomości ekologicznej wśród uczniów, którzy zrozumieli, że zmiana nawyków to klucz do ochrony naszej planety.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za ich wysiłek i entuzjazm!

Weronika Winiecka