Czwórka uczniów technikum w zawodzie technik elektryk z Zespołu Szkół im. H. Cegielskiego w Chodzieży zdobyła stypendia spółki Enea. Piąty rok z rzędu uczniowie naszej szkoły nie mają sobie równych w rywalizacji z placówkami z całej Polski!
W konkursie „Moc na start” wzięły udział cztery dwuosobowe drużyny ze Szkoły Hipolita. Po ogłoszeniu wyników okazało się, że dwie z nich uzyskały główne nagrody – stypendia spółki Enea, która jest patronem klas technikum elektrycznego.
Pierwsza ze zwycięskich ekip skupiła się nad analizą zagadnienia „Prąd z niczego, prąd ze wszystkiego”. Uczniowie Kajetan Kołodziej i Nikodem Kubacki pokusili się o prognozę zapotrzebowania na prąd, przeanalizowali fenomen popularności energii elektrycznej oraz dostępność źródeł energii. Przedstawili własne, autorskie sposoby wykorzystania pądu oraz podjęli się wskazania kierunków rozwoju źródeł energii, również na potrzeby misji kosmicznych.
W konkurs włożyłem dużo pracy. Najbardziej w pamięci zapadł mi pomysł instalacji solarnej z koncentratorem. Z mojej analizy wynika, że w przyszłości tego typu rozwiązanie może być bardzo powszechne ze względu na niski koszt budowy i wysoką efektywność – bez wahania ocenia perspektywy rynku energetycznego uczeń klasy 4 technikum elektrycznego Kajetan Kołodziej.
Przygotowanie dobrej pracy konkursowej było dla uczniów bardzo czasochłonne i wiązało się z intensywną pracą.
Miałem okazję poznać wiele nietypowych sposobów wytwarzania energii elektrycznej. Akurat gromadzenie materiałów zbiegło się z praktykami szkolnymi, więc na przygotowanie zagadnień miałem czas po południu. Kilka dni z rzędu zdarzyło się, że kończyłem opracowanie tematu późnym wieczorem. Nawet nie zauważyłem, ile godzin minęło. Gdyby rodzice nie weszli do mojego pokoju, pewnie spędziłbym jeszcze połowę nocy – zdradza jego kolega z klasy Nikodem Kubacki.
Druga zwycięska drużyna zajęła się projektem jednośladu wodorowego, który chcieliby wykorzystać na wakacyjną wyprawę. Uczniowie klasy 5 technikum w zawodzie technik elektryk Szymon Geisler i Marcin Załachowski postanowili, że ich pojazd wytwarzać będzie wodór za pośrednictwem małej instalacji fotowoltaicznej.
Największym problemem przy projektowaniu były obliczenia. Musieliśmy tak wszystko skalkulować, aby nasz pojazd nie odbiegał masą oraz gabarytami od typowego skutera, czy motocykla, jakie możemy spotkać na naszych drogach. Inaczej pierwsza kontrola drogowa policji zakończyłaby naszą podróż i wpędziła w spore koszty. Dostalibyśmy mandat oraz musielibyśmy wzywać lawetę, aby taki jednoślad dostarczyć na posesję – tłumaczy Szymon Geisler.
Uczniowie skupili się też na wizualizacji projektu, tworząc rysunek w specjalistycznym programie w pracowni komputerowej w Centrum Kształcenia Zawodowego w Chodzieży. Posiłkowali się tym samym wiedzą i umiejętnościami przekazywanymi klasom technikum mechanicznego.
Sam projekt pojazdu nie wystarczył, musieliśmy również obliczyć zapotrzebowanie na wodór, aby podczas kilkudniowej trasy nie zabrakło nam paliwa. Jak się okazuje stacji ładowania wodoru w Polsce nie ma zbyt wielu. W praktyce nie można takim jednośladem jechać gdzie się chce, bo co kilka dni trzeba uzupełnić zapasy – dodaje Marcin Załachowski.
Podsumowanie piątej edycji konkursu „Moc na start” odbyło się w Poznaniu na stadionie Lecha Poznań. Czworo uczniów ze Szkoły Hipolita odebrało główne nagrody – stypendia spółki Enea. Ogółem w klasyfikacji drużynowej nagrodzono pięć dwuosobowych zespołów. Oprócz dwóch ekip z Chodzieży triumfowali jeszcze uczniowie ze szkół w Szczecinie i Połańcu (woj. świętokrzyskie). Z kolei w rywalizacji indywidualnej nagrody trafiły do trójki uczniów ze Złotowa, Bydgoszczy i Poznania. Po uroczystości wszyscy zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić stadion, zaglądając nawet do szatni zawodników oraz zasiadając w loży prezydenckiej.
Na koniec warto wspomnieć, że konkurs „Moc na start” odbywa się od pięciu lat i do tej pory w każdej z edycji triumfowała przynajmniej jedna drużyna z ZS im. H. Cegielskiego w Chodzieży. Młodzież do konkursu przygotował nauczyciel przedmiotów zawodowych elektrycznych Waldemar Bocheński.
Nasze pamiątkowe zdjęcia:
Zwycięzcy konkursu „Moc na start” prezentują symboliczne czeki – główne nagrody od spółki Enea. Od lewej: Marcin Załachowski, Szymon Geisler, nauczyciel Waldemar Bocheński, Kajetan Kołodziej oraz Nikodem Kubacki.
Uczniowie szkoły Hipolita mieli okazję zwiedzić stadion Lecha Poznań. Można było sobie zrobić zdjęcie na trybunie w loży prezydenckiej.
Być może któryś z chodzieskich uczniów przywdzieje barwy Lecha Poznań? Na razie trwały przymiarki w szatni.
Na stadionie nie zabrakło też świątecznych akcentów.
Marcin Załachowski długo zastanawiał się, czy warto wchodzić na boisko z ławki rezerwowych.
Wspólne selfie w szatni dla każdego będzie nie lada pamiątką.
Relację z konkursu przygotował: Waldemar Bocheński