101 rocznica bitwy o Chodzież

Młodzież naszej szkoły wspólnie z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 uczciła 101 rocznicę bitwy o Chodzież, która miała miejsce 8 stycznia 1919 r.

Podczas uroczystości przy pomniku na ul. Dworcowej uczniowie klasy I Tel (p) przypomnieli najważniejsze wydarzenia dotyczące przebiegu walk. Podczas Apelu Poległych wymieniono Powstańców, którzy zginęli bądź zmarli z ran podczas walk o Chodzież, Szamocin, Budzyń i Radwanki. Następnie wicestarosta chodzieski Julian Hermaszczuk złożył wiązankę kwiatów pod obeliskiem,  a młodzież z Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego i Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Marii Grzegorzewskiej zapaliła znicze.

Pamiętajmy o Powstańcach Wielkopolskich. Po walkach o Chodzież były inne, nie mniej ważne wydarzenia – zdobycie i spalenie mostu na Noteci pod Białośliwiem, walki o Szamocin, bitwa pod Radwankami, zdobycie samochodu pancernego pod Budzyniem. To właśnie dzięki tym wydarzeniom Ziemia Chodzieska i Wielkopolska stały się częścią państwa polskiego w 1920 roku.

MF