Ahaus 2019

Wymiana młodzieży pomiędzy Zespołem Szkół im. Hipolita Cegielskiego i Berufskolleg für Technik Ahaus nabrała w tym roku nowego wymiaru. Dwustronne spotkania udało się przekształcić w spotkania trójstronne. Do corocznych spotkań niemieckiej i polskiej młodzieży, organizowanych od 2002 roku, dołączyli ukraińscy uczniowie z Trostianca. Ukraińsko-niemiecko-polskie spotkanie młodzieży zorganizowane przez nauczycieli i uczniów z Ahaus, odbyło się w dniach od 18 do 22 marca 2019 roku w Reken (niedaleko Ahaus), dzięki znacznemu finansowemu wsparciu przez organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Z Ukrainy uczestniczyło 13 uczennic i uczniów oraz 2 opiekunów (Julia Figura, Walentyna Puzhaiło), z Niemiec 15 uczniów i 2 opiekunów (Rita Kemper, Steffen Nünning), z Polski 14 uczennic i uczniów oraz 2 opiekunów (Anna Kulak, Maciej Jęsiek). Szczegółowy program znajduje się w załączeniu.

W poniedziałek razem z grupą z Ukrainy wyruszyliśmy w drogę do szkoły w Ahaus, do której dotarliśmy wieczorem. Po przywitaniu i kolacji pojechaliśmy razem z niemieckimi uczniami do schroniska młodzieżowego w Reken. We wtorek zwiedzaliśmy szkołę BTA i miasto Ahaus, a wieczorem uczestniczyliśmy w zajęciach integracyjnych. W środę była wycieczka i zwiedzanie Amsterdamu zarówno pieszo jak i stateczkiem –  malowniczymi kanałami starego miasta. Wieczorem pracowaliśmy nad projektem w mieszanych zespołach i tańczyliśmy. W czwartek zwiedziliśmy regionalne Muzeum Zagłębia Ruhr w Essen i Muzeum Górnictwa w Bochum, natomiast wieczorem kontynuowaliśmy prace projektowe.  W piątek dokonaliśmy za pomocą aplikacji na smartfona oceny (ewaluacji) całego spotkania oraz udaliśmy się w drogę powrotną do Chodzieży.

Następne spotkanie planujemy na listopad 2019 roku – pierwsze dni w Chodzieży (2 dni), a następnie w formie wycieczki (3 dni). Zapraszamy!

Opracownie: Maciej Jęsiek