Koncert „Niepodległa niepokorna…”

„Niepodległa, niepokorna…” – pod takim hasłem przebiegały w Zespole Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży uroczystości związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbyły się one 9 listopada 2018 r. , a rozpoczęły punktualnie o godzinie 11:11 wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego w ramach akcji zainicjowanej przez MEN „Bijemy rekord dla Niepodległej”.

Kolejnym punktem programu obchodów 100-lecia niepodległości była uroczysta wymiana asysty pocztu sztandarowego i poszerzenie jego składu, a także ślubowanie nowych członków na sztandar szkoły.

W części artystycznej programu przybliżono zebranym sylwetkę Jana Ignacego Paderewskiego i okoliczności jego przyjazdu do Poznania 26 grudnia 1918 r. To wydarzenie w istotny sposób przyczyniło się do wybuchu powstania wielkopolskiego. W programie wykorzystano też część tryptyku teatralnego , który opowiadała o powstaniu na naszych ziemiach , a konkretnie o zdobyciu mostu na Noteci w okolicach Białośliwia. Kulminacyjnym punktem uroczystości był koncert, podczas którego twórcy programu zabrali widzów na spacer po stuletniej historii „Niepodległej, niepokornej” pisany pieśniami i piosenkami o tematyce patriotycznej. W tej części wykorzystano takie utwory jak: „Czerwone słoneczko” , „Rozkwitały pąki białych róż”, „Na pierwszy znak”, „Modlitwa obozowa”, „Gdzie są chłopcy z tamtych lat”. Wśród wykonawców obok Wiktorii Holki, Laury Mandelt, Emilii Niemiro, Oliwii Mordyl i Wiktorii Sobeckiej wystąpił gościnnie absolwent Szkoły Hipolita, Jakub Herfort.

Na zakończenie uroczystości delegacje klas udały się na cmentarz parafialny pod pomnik powstańców wielkopolskich z symbolicznymi zniczami pamięci.

Program artystyczny przygotował zespół historyków pod kierunkiem Pana Andrzeja Skawińskiego i Pani Beaty Felcyn.