II TMS w Kąkolewicach

We wtorek 30 października uczniowie klasy II TMS naszego Zespołu Szkół udali się na wycieczkę do Kąkolewic. Dzięki staraniom pana Andrzeja Skawińskiego oraz uprzejmości pana Jana Kubackiego zwiedzili oni Magazyn Wystawowy Polskiej Motoryzacji mieszczący pod swoim dachem kilkadziesiąt pojazdów z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

W magazynie zobaczyć (a także dotknąć, wsiąść, dosiąść, a nawet odpalić) można ciągniki, sprzęt rolniczy, samochody, motocykle, autobusy, wozy strażackie, wojskowe i milicyjne produkowane tylko i wyłącznie przez polskie zakłady od lat 40. do początku lat 90. XX wieku.

Uczniowie technikum w zawodzie technik mechanik i technik pojazdów samochodowych mieli okazję nie tylko podziwiać cuda rodzimej motoryzacji, ale również dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat ich budowy, zasad działania oraz problemów z jakimi musieli borykać się ich użytkownicy, a wcześniej konstruktorzy. Tak atrakcyjne połączenie teorii z praktyką nie zdarza się co dzień i z pewnością będzie bodźcem do pogłębiania wiedzy z zakresu wybranych przez uczniów specjalizacji.

Pobyt w Kąkolewicach zakończyło wspólne grillowanie, które mimo prawie 30 uczestników wycieczki, zajęło mniej czasu niż… uruchomienie silnika jednej z pereł Magazynu, żółtego ciągnika Ursus C-45, którego produkcję seryjną uruchomiono we wrześniu 1947 roku, a zakończono w roku 1954.