Gościliśmy młodzież z Ukrainy

„Drugi człowiek moim oknem na świat” – pod takim hasłem realizowany był od 23 do 29 września 2018 r. w Szkole Hipolita projekt polsko-ukraińskiej wymiany – młodzież z Chodzieży i Trostiańca promuje postawy obywatelskie. Trwający tydzień wspólny pobyt uczniów z dwóch zaprzyjaźnionych szkół obfitował w liczne działania. Była lekcja demokracji, którą przeprowadził starosta chodzieski Julian Hermaszczuk, były też lekcje dużego i małego biznesu. Młodzież odwiedziła bowiem zarówno wielkie przedsiębiorstwa takie jak EUROPOL MEBLE S.A. czy Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów.S. A., jak i firmy rodzinne np. KOMFORT Państwa Kubackich czy Bar „Stajnia” Państwa Boruckich. Stworzyła też własne plany biznesowe. Uczestnicy projektu wspólnie zastanawiali się również nad tym, jak to jest być osobą niepełnosprawną. Piątkowy happening na chodzieskim Rynku zorganizowany ze stowarzyszeniem „Bioderko” dostarczył wielu wzruszeń wszystkim uczestnikom, a także przypadkowym przechodniom. Uczniowie z partnerskich szkół integrowali się poprzez tańce i piosenki. Powstał śpiewnik , a także słownik podstawowych zwrotów w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim. Były również wyprawy do Poznania i Torunia, gdzie wspólnie wypiekano rogale i pierniki. O projekcie jego uczestnicy mówią w samych superlatywach, przekonani o tym , że naprawdę drugi człowiek może być naszym oknem na świat. Spotkanie młodzieży było możliwe dzięki Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i Polsko-Ukraińskiej Radzie Wymiany Młodzieży.