Festiwal Nauki i Sztuki

W ramach obchodzonych w naszej szkole Dni Nauk Przyrodniczych młodzież wybrała się na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W tym roku uczniowie zwiedzali Wydział Biologii. Na uczelni odbywał się Festiwal Nauki i Sztuki. Jest to akademickie święto, które popularyzuje naukę. Naukowcy poprzez laboratoria, warsztaty i wykłady ukazują uczestnikom świat pełen fascynujących zjawisk, a nauka to zapierająca dech w piersiach przygoda, którą każdy może przeżyć.

Młodzież uczestniczyła w warsztatach m.in.: „Poznaj skład swojego ciała”, na których dowiedzieli się ile znajduje się w ich ciele wody, masy mięśniowej, tłuszczowej i kostnej. Fascynujące okazały się także warsztaty dotyczące pasożytów. Uczestnicy mieli okazję poznać najbardziej niebezpieczne i bezwzględne pasożyty występujące na świecie. Dowiedzieli się także o chorobach przez nie wywoływanych oraz o sposobach ochrony przed nimi.

Wykład „Potworniaki – czyli o jasnej i ciemnej stronie komórek macierzystych” umożliwił nam poznanie cech zdrowych komórek macierzystych. Poznaliśmy też ich ciemną stronę – powstawanie nowotworów. Wykład połączony był z pokazem preparatów mikroskopowych.

Na Wydziale Biologii mogliśmy podziwiać piękną roślinność, a także obejrzeć na żywo przedstawicieli największej grupy zwierząt – stawonogów – m.in. ptasznika, czarną wdowę i poznać ich biologię. Na holu uczelni można było podziwiać wystawę fotografii pt. „Bioróżnorodność ekosystemów łąkowych”.

Wyjazd był okazją do integracji z naszymi młodszymi koleżankami i kolegami ze Szkoły Podstawowej w Budzyniu, którzy z nami podróżowali i uczestniczyli w Festiwalu. Opiekunami grupy były panie Lucyna Grabowska i Katarzyna Chyży.